Competition Results
Women's Division 1 (Australian Championships)

Match
#
Date Time Court Game
Desc
Team A Team B Result
Forfeit Info
Gold Medal
28 03/03/2019 16:00 1 Gold Medal Taliqua Clancy/Mariafe Artacho Del Solar Miki Ishii/Megumi Murakami 2-1 (16-21, 21-17, 15-10)
Bronze Medal
27 03/03/2019 14:00 1 Bronze Medal Nikki Laird/Becchara Palmer Karla Borger/Julia Sude 0-2 (16-21, 17-21)
Semi Final
26 03/03/2019 11:00 1 Semi Final Karla Borger/Julia Sude Miki Ishii/Megumi Murakami 0-2 (20-22, 17-21)
25 03/03/2019 10:00 1 Semi Final Taliqua Clancy/Mariafe Artacho Del Solar Nikki Laird/Becchara Palmer 2-0 (21-12, 21-18)
Quarter Final
24 02/03/2019 18:10 3 Quarter Final Karla Borger/Julia Sude Michaela Vorlova/Sarah Richter 2-0 (21-11, 21-13)
23 03/03/2019 07:00 1 Quarter Final Miki Ishii/Megumi Murakami Shanice Marcelle/Julie Gordon 2-0 (21-10, 21-19)
22 02/03/2019 17:20 3 Quarter Final Carly Wopat/Brittany Hochevar Nikki Laird/Becchara Palmer 1-2 (22-24, 21-15, 12-15)
21 02/03/2019 17:20 6 Quarter Final Taliqua Clancy/Mariafe Artacho Del Solar Stefanie Weiler/Brittany Kendall 2-0 (21-14, 21-14)
Round of 16
20 02/03/2019 16:30 3 Round of 16 Michaela Vorlova/Sarah Richter Johannah Rohkamper/Marisa Doran 2-0 (22-20, 21-17)
19 02/03/2019 16:30 6 Round of 16 Shanice Marcelle/Julie Gordon Lucia Michalovicova/Alice Rohkamper 2-1 (19-21, 21-19, 15-13)
18 02/03/2019 15:40 3 Round of 16 Nikki Laird/Becchara Palmer Christie Jenkins/Jordan Mowen 2-0 (21-15, 21-13)
17 02/03/2019 15:40 6 Round of 16 Sara Olivova/Karolina Rehackova Stefanie Weiler/Brittany Kendall 1-2 (21-12, 18-21, 10-15)
Pool A
13 02/03/2019 11:50 1 Pool Play Alexandra Friedrich/Samantha Date Lucia Michalovicova/Alice Rohkamper 0-2 (11-21, 10-21)
9 02/03/2019 11:00 1 Pool Play Taliqua Clancy/Mariafe Artacho Del Solar Nikki Laird/Becchara Palmer 2-0 (21-19, 21-12)
5 02/03/2019 08:20 1 Pool Play Nikki Laird/Becchara Palmer Lucia Michalovicova/Alice Rohkamper 2-1 (21-14, 20-22, 15-11)
1 02/03/2019 07:30 1 Pool Play Taliqua Clancy/Mariafe Artacho Del Solar Alexandra Friedrich/Samantha Date 2-0 (21-3, 21-10)
Pool B
14 02/03/2019 13:30 1 Pool Play Christie Jenkins/Jordan Mowen Kayla Mears/Brianna Mears 2-1 (21-19, 19-21, 15-13)
10 02/03/2019 12:40 1 Pool Play Karla Borger/Julia Sude Shanice Marcelle/Julie Gordon 2-0 (21-17, 21-17)
6 02/03/2019 10:00 1 Pool Play Shanice Marcelle/Julie Gordon Kayla Mears/Brianna Mears 2-0 (21-7, 21-6)
2 02/03/2019 09:10 1 Pool Play Karla Borger/Julia Sude Christie Jenkins/Jordan Mowen 2-0 (21-15, 21-15)
Pool C
15 02/03/2019 11:50 3 Pool Play Johannah Rohkamper/Marisa Doran Michelle Kopecka/Michaela Levy 2-0 (21-13, 21-10)
11 02/03/2019 11:00 3 Pool Play Miki Ishii/Megumi Murakami Stefanie Weiler/Brittany Kendall 2-0 (21-10, 21-19)
7 02/03/2019 08:20 3 Pool Play Stefanie Weiler/Brittany Kendall Michelle Kopecka/Michaela Levy 2-0 (21-2, 21-9)
3 02/03/2019 07:30 3 Pool Play Miki Ishii/Megumi Murakami Johannah Rohkamper/Marisa Doran 2-0 (21-8, 21-5)
Pool D
16 02/03/2019 13:30 3 Pool Play Tiaan Smith/Jana Milutinovic Sara Olivova/Karolina Rehackova 0-2 (10-21, 11-21)
12 02/03/2019 12:40 3 Pool Play Carly Wopat/Brittany Hochevar Michaela Vorlova/Sarah Richter 2-0 (21-13, 21-19)
8 02/03/2019 10:00 3 Pool Play Sara Olivova/Karolina Rehackova Michaela Vorlova/Sarah Richter 1-2 (17-21, 21-14, 13-15)
4 02/03/2019 09:10 3 Pool Play Carly Wopat/Brittany Hochevar Tiaan Smith/Jana Milutinovic 2-0 (21-4, 21-6)